polski
english
Trend ostatnich lat, jakim jest budownictwo pasywne nabiera coraz większego znaczenia, a tendencja do zwiększania w budynkach powierzchni przezroczystych skutkuje pojawieniem się problemów związanych zwłaszcza ze zużyciem energii. Mimo, że producenci systemów okienno-drzwiowych i fasadowych oraz firmy szklarskie wciąż udoskonalają swoje produkty, to jednak straty ciepła przez przegrody przezroczyste zimą oraz niepożądane zyski ciepła latem zwiększają zużycie energii – zimą na ogrzewanie, latem na chłodzenie. W konsekwencji powoduje to wzrost kosztów eksploatacyjnych budynku oraz pojawiają się trudności związane z utrzymaniem komfortu cieplnego pomieszczeń i zagwarantowania odpowiedniego mikroklimatu.

Standardem staje się, że już na etapie projektowania budynku, architekt planuje zastosowanie nowoczesnych technologii, które zapewniają jak najniższe zużycie energii. Często też obiekty już istniejące poddawane są procesowi termomodernizacji w celu dostosowania do zmieniających się standardów budowlanych, a co więcej do odciążenia portfela inwestora. Konstrukcje energooszczędne bazują jednak nie tylko na dobrej izolacji termicznej. Konieczna jest odpowiednia kontrola bezpośredniego dostępu światła słonecznego przechodzącego przez szybę do pomieszczenia. Gdy promienie słoneczne padają na okno, część z nich odbija się, część wnika w szkło, a kolejna część jest przez nie pochłaniana. Ostatnia porcja ciepła słonecznego przetwarzana jest na energię cieplną, która następnie promieniuje na obie strony szkła. Jeśli szklenie okna posiada osłonę przeciwsłoneczną, ilość promieni słonecznych przenikających przez szybę i osłonę znacznie spada, a wzrasta ilość promieni odbijanych. Dlatego też skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie tego typu rozwiązań, które zabezpieczają wnętrza obiektów przed nadmiernym nagrzaniem latem, jednocześnie ograniczając wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków. Bardziej komfortowe jest przebywanie w pomieszczeniu, które naturalnie utrzymuje niską temperaturę, a niżeli w takim gdzie duże zyski ciepła z fasady są redukowane w nienaturalny sposób za pomocą klimatyzacji. Klimatyzatory nie są bowiem w stanie w pełni płynnie rozprowadzić powietrza po pomieszczeniu, co powoduje podział wnętrza na strefę cieplejszą i chłodniejszą. Jednocześnie wpływa to na dyskomfort użytkownika, który często odczuwa bezpośredni nawiew chłodnego powietrza, co niestety ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie jego organizmu, przyczyniając się często do pojawienia się przewlekłych stanów chorobowych czy alergii.

Zastosowanie odpowiedniego systemu zaciemnienia umożliwia również dostosowanie odpowiedniego balansu światła i cienia, co wpływa na zminimalizowanie refleksów świetlnych padających na ekrany monitorów, a tym samym na polepszenie komfortu pracy. Warto pamiętać, że w świetle obowiązujących europejskich norm pracy, natężenie światła przy pracy biurowej powinno być nie mniejsze niż 500 lux i nie większe niż 800 lux, a przy pracach wymagających precyzji może dochodzić nawet do 1000 lux. Dlatego systemy zaciemnień wnętrz pozwalają na płynną regulację natężenia światła w zależności od warunków panujących na zewnątrz i preferencji użytkownika. Często nie pociąga to za sobą konieczności wykorzystania oświetlenia nawet w pochmurne dni z uwagi na dostęp światła rozproszonego. Co istotne, zastosowanie osłon przeciwsłonecznych nie ogranicza również widoczności na zewnątrz obiektu, a efekt przytłoczenia jest całkowicie zniwelowany. Warto przy tym pamiętać również, że zapewnienie dostępu światła dziennego oraz kontrola nasłonecznienia należą do głównych wymogów stawianych budynkom starającym się o certyfikat BREEAM czy LEED.

wróć

Kontakt:

Jakub Jary

Specjalista ds. sprzedaży obiektowej

T: +48 668 184 154

e-mail: jakub.jary@archiselt.com